Sektörün Parlayan Yıldızı Aliağa

2023 yılını geride bırakırken limanlarımız 2023 yılında elleçlemede Kocaeli’ni geçerek Türkiye’de 1. sıraya yükselerek en fazla yük elleçleyen liman konumuna ulaşmıştır.

2023 yılında global bazda sıkıntılar yaşadık. Buna karşın Aliağa’da limanlarımıza baktığımızda işlerin iyiye gittiğini söylemek mümkün.  Limanlarımızda 2023 yılı elleçlenen net ton 81 milyon 355 bin 615 ton oldu. Aliağa bu rakamlarla net tonda Kocaeli’ni de geçerek Türkiye’de 1. sıraya yükselmiş ve en fazla yük elleçleyen liman konumuna geldi. Ayrıca Aliağa Gümrük Müdürlüğü’nden aldığımız verilere göre 2023 yılında 20 milyar 924 milyon 835 bin dolar ihracat gerçekleşirken, 15 milyar 301 milyon 318 bin dolar ithalat gerçekleşti. Türkiye’de gerçekleşen ihracatın %8,5’unu gerçekleştiren Aliağa Gümrük Müdürlüğümüz gümrük müdürlükleri bazında da en çok ihracat gerçekleşen 2’nci müdürlük oldu.

Her geçen gün sektörümüzün küresel olarak ivme kazanmasıyla birlikte ülkemiz ve alanımızda bizlere yeni sorumluluklar yüklemekte. Bizler de bu küresel değişime ayak uyduruyor, üyelerimize gerekli hizmeti verme yolunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz dönemde tamamlanmış projelerimizin yanı sıra hali hazırda devam etmekte olan projelerimizi yakinen takip ediyoruz. Özellikle sorumluluk alanlarımız da Aliağa – Midilli hattının aktif edilmesi için gereken liman projesinin tüm onayları alındı ve inşaat aşaması için ihale süreci yakın zamanda yapılacak.

Bir diğer önemli projelerden olan Dikili’nin çok ihtiyaç duyduğu salhane tekne yanaşma yeri ile ilgili çalışmaları bölgedeki kooperatifimiz ve TCDD Bölge Müdürlüğümüzle eş güdümlü olarak takip ediyoruz. Geldiğimiz noktada bakanlığın yatırım planlamasına alarak ihale sürecine çıkma aşamasında olduğunu biliyoruz. İhaleye çıkmak için gerekli tüm alt izinler ve görüşler sonuçlandı. Ayvalık için ise çok önemli olan 2 adet barınağın bu yıl içinde ihale ve inşaat aşamasına geçmesini bekliyoruz.

Deniz turizmi açısından yılın son çeyreğinde iki güzel gelişme yaşadık. Bunlardan biri önceki yıllarda ihalesi yapılan ve yatırım aşamasına geçen yeni Foça’daki yat limanının açılışını Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Sayın Abdülkadir Uraloğlu ile gerçekleştirdik. Yeni Foça yat limanı 230’u denizde ve 100’ü karada olmak üzere 330 yat bağlama kapasitesine sahip. Sorumluluk alanımızda Ayvalık Setur’dan sonra ikinci özel yat limanı devreye girmiş oldu. Diğer bir gelişme ise ülkemizden altı yıl sonra Yunanistan’a gerçekleştirilen ziyaret sonucunda vatandaşlarımızın 2024 yılında 10 yunan adasına yapacakları turistik seyahatlerde kapıda tek girişli ve yedi gün geçerli vize uygulamasının onaylandığı haberi ile iki güzel gelişme yaşadık. Bu gelişmeler ve katma değeri yüksek yatırımlar ile birlikte turizm sektörümüzdeki hareketlenmenin hem bölgemize hem de ülkemize büyük katkıları olacaktır.

Bu gelişmeler kapsamında Aliağa’mızın, her yıl biraz daha güçlenerek Türkiye’nin denizcilik sektörünün önemli kalelerinden biri haline gelerek gelişimine ve yatırımlarına hızlı bir şekilde devam edeceğine inancım sonsuz. Bu gelişmeler doğrultusunda sektörün sorunlarına ve üyelerimizin önünü açacak tüm girişimlere merkezimiz ile uyumlu çalışarak çözümler ve projeler üretmeye devam edeceğiz. ‘Denizci Millet, Denizci Ülke’ vizyonumuzu tüm toplumumuza hissettirmeye devam edecek, denizle olan bağlarımızı çok daha güçlendirmek için Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi olarak çabalarımız tüm hızıyla devam edecektir.

Adem ŞİMŞEK

İMEAK Deniz Ticaret Odası Aliağa Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı 

Başkan'ın Mesajı